Informační a poradenské centrum výukových programů
pro ZŠ a víceletá gymnázia při ZŠ Ústí nad Orlicí, Bratří Čapků


     Naší škole byl v červenci 2003 schválen pilotní projekt SIPVZ s názvem Informační a poradenské centrum výukových programů pro ZŠ a víceletá gymnázia. V rámci tohoto projektu jsme na půdě Základní školy Ústí nad Orlicí, Bratří Čapků 1332 vytvořili středisko, které umožňuje ve vyhrazeném čase učitelům základních škol a víceletých gymnázií (popřípadě i škol mateřských) Pardubického kraje seznámit se s dostupným výukovým softwarem pro žáky jejich škol a osobně si tyto výukové programy i odzkoušet. Dále přináší poradenskou činnost z hlediska nasazení programů ve výuce. V neposlední řadě dovoluje seznámit se s výukovým softwarem i rodičům žáků školy a rozšiřuje nabídku výukových programů na samotné řešitelské škole.
 
     Naší snahou bylo od prvopočátku zajistit pro centrum co nejširší spektrum výukových programů využitelných při výuce nejrůznějších předmětů na základních školách a víceletých gymnáziích. Škola v této souvislosti navázala spolupráci s předními českými producenty a prodejci výukového softwaru (firmami Pachner, Terasoft, Silcom, BSP Multimedia, Grada, ŠTEFL software, Matik Liberec, LEDA, Holubec, Fortna, pmg SOFTWARE, MiHoSoft, Alter a GeMiS). Tyto firmy nám přislíbily poskytovat pro potřeby centra všechny své nové tituly.
 
     Centrum bylo ve školním roce 2003/2004 od svého slavnostního otevření (16. října 2003) všem zájemcům z řad pedagogické veřejnosti bezplatně otevřeno každý druhý čtvrtek v době od 14.30 do 17.00 hodin a jeho služby využila řada učitelů z blízkého i vzdálenějšího okolí.
 
     Vzhledem ke skutečnosti, že byl škole na základě výsledků práce Informačního a poradenského centra výukových programů udělen Statut informačního centra (č. IC/162), podali jsme na podzim 2003 žádost o přidělení dotace na tzv. Rozvojový projekt pod názvem 1. etapa rozvoje Informačního a poradenského centra výukových programů pro základní školy a víceletá gymnázia v Ústí nad Orlicí. V případě, že by byl náš projekt schválen, hodlali jsme služby centra rozšířit o další aktivity. Bohužel se tak nestalo a tak jsme byli nuceni pro školní rok 2004/2005 stáhnout návštěvní dobu na jediné odpoledne v měsíci.
 
     Co se nepodařilo v roce 2004, vyšlo v roce 2005, kdy byl náš tentokrát dvouletý regionální projekt pod stejným názvem v Pardubickém kraji přijat a opět jsme se tak mohli vrátit k dvoutýdennímu cyklu informačních odpolední. Ve školních letech 2005/2006 i 2006/2007 je tedy naše Informační centrum zdarma přístupné po předchozím ohlášení (na e-mail: knob.p@tiscali.cz nebo telefon: 465521197) celé pedagogické veřejnosti Pardubického kraje vždy ve čtvrtek v sudé týdny od 14.30 do 16.45 hodin (podrobněji - viz otevírací doba IPC).

     Ověřovací organizací našeho projektu byla po dva roky Základní škola Ústí nad Orlicí, Komenského 11, její ověřující zprávu naleznete zde.
 
     Kromě toho jsme požádali a následně i získali akreditaci vzdělávacích aktivit, které jsou akreditovány MŠMT v systému DVPP (pro semináře typu: Výukové programy pro fyziku, zeměpis, matematiku na 1. stupni apod.), na které mohou školy využít jak prostředky pro DVPP, tak i přidělené dotace na financování ICT vzdělávání (tzv. školení S) a které hodláme v našem centru postupně realizovat.
 

Případné bližší informace můžete získat na e-mailové adrese: knob.p@tiscali.cz.