Program Slunce do škol byl vyhlášen Ministerstvem životního prostředí ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy v rámci Státního programu na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie. Tento Státní program byl schválen vládou v roce 1998. jeho cílem je zvýšení podílu využívání energie z obnovitelných zdrojů a využívání potenciálu úspor.

V České republice jsou v současné době získávány z obnovitelných zdrojů asi 2 % z celkové spotřeby primárních zdrojů energie. Evropská unie přitom pro rok 2010 dosáhne podíl z obnovitelných zdrojů u členských států 12 % spotřeby primárních energetických zdrojů.

Důvodem vyhlášení projektu Slunce do škol je zásadní význam výchovy a osvěty pro další směřování společnosti. Dnešní školáci budou již za několik let ovlivňovat tvář naší planety. Je proto nezbytné jim ukázat( a jejich prostřednictvím i rodičům), že využívání alternativních zdrojů energie patří k možnostem, které mohou výrazně přispět k ochraně životního prostředí.

Solární energetika patří mezi celosvětově nejrychleji se rozvíjející odvětví. Běžné solární systémy se dnes běžně využívají k ohřevu teplé užitkové vody. Solární systémy jiného typu však mohou ze slunečního záření vyrábět ekologicky čistou elektřinu. Tyto systémy neprodukují exhalace, nezanechávají po sobě žádný odpad a nikoho neohrožují.

Prostřednictvím programu Slunce do škol se děti seznámí se solárními systémy, popřípadě i dalšími systémy využívající energii z obnovitelných zdrojů. Během výuky pochopí praktický význam využívání obnovitelných zdrojů energie. Lze očekávat, že pak budou k jejich širšímu využívání a také celkově k ochraně životního prostředí mnohem otevřenější.

Program „Slunce do škol“ je dotován MŽP (ve výši 100% - max. 100.000 Kč).

V rámci programu VIA SOLIS jsou do škol dodávány funkční učební pomůcky z oblasti solárních systémů včetně demonstračního měřícího panelu se sběrem měřených dat na počítač s následnou možností zpětného vyhodnocení účinnosti systému (databáze měřených veličin, tvorba křivek atd.).

V principu jsou možné dvě základní sestavy:

a) hnaný solární systém (s čerpadlem) s kompaktním akumulačním zásobníkem
b) „samotížný“ solární systém se zásobníkem

 

 

 

 

 

 

 

 

Ve školním roce 2002/2003 získala naše škola dotaci od Státního fondu životního prostředí, abychom mohli zprovoznit demonstrační fotovoltaický a fototermický systém k názorné demonstraci výroby elektrické energie a ohřevu TUV ze slunečního záření "v malém". Systém je situován na střeše školy a je napojen na počítač umístěný na jednom z nejrušnějších míst druhého stupně.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na monitoru tohoto PC má každý žák i návštěvník školy možnost sledovat v reálném čase hlavní parametry stavu systému, na počítačích připojených v síti si lze tyto parametry graficky zobrazit v průběhu zvoleného časového úseku.

V dubnu 2003 namontovala na střeše školy firma Ekosolaris dva fotovoltaické články ISOFOTON I 106 (italské výroby) o výkonu (2x106 W) a jeden fototermický článek vlastní výroby – EKOSTAR THERMA II.

 

 

 

 

Elektrická energie vyrobená z tohoto fotovoltaického článku je dodávána do elektrické sítě školy pro její vnitřní využití.

 

                     

 

 

 

Fototermický článek slouží k ohřevu 125 litrového zásobníku TUV v nedaleké učebně výtvarné výchovy.

 

 

 

 

 

 

 

 

Měřené a vypočtené hodnoty

Pro účely tohoto programu je solární systém firmy Ekosolaris doplněn o měřící modul, který průběžně měří níže uvedené veličiny, které popisují činnost celého systému:

- Intenzita slunečního záření [kW/m2]
- Teplota vzduchu [°C]
- Teplota v primárním okruhu na vstupu do kolektoru [oC]
- Teplota v primárním okruhu na výstupu z kolektoru [oC]
- Teplota media v zásobníku [°C]
- Teplota užitkové vody na vstupu do výměníku [°C]
- Průtok užitkové vody do výměníku [°C]
- Doba chodu čerpadla v primárním okruhu [hod.]

 

 

 

 

 

Z těchto měřených veličin je průběžné počítán:
- Okamžitý výkon teplovodního kolektoru [kW]
- Množství energie vyrobené teplovodním kolektorem za den [kWh/den]
- Množství energie odebrané ze systému za den ve formě ohřáté vody [kWh/den]
- Množství energie odebrané denně z fotovoltaického panelu [kWh/den]

 

 

 

 

 

 

Pro ohřev užitkové vody pomocí sluneční energie využívá škola fototermický článek firmy Ekosolaris EKOSTAR THERMA II.

 

 

 

 

 

 

 

Kolektory jsou vřazeny v okruhu s nuceným oběhem, umožňujícím celoroční efektivní provoz a následně dokonalé využití dostupné sluneční energie. S tím ovšem souvisí potřeba dobré regulace a řízení celého systému, zabezpečované dnes elektrickými či elektronickými obvody, napájenými z elektrické rozvodné sítě.

Pro výrobu elektrické energie je určen fotovoltaický panel, typ ISOFOTON I 106, dodávající energii do rozvodné elektrické sítě.